Idegen környezet
2006.06.09. 09:29
Mivel a kutya egyik percről a másikra, számára teljesen ismeretlen környezetbe kerül, további nevelésést is megértően és sok szeretettel kell folytatnunk...
Tudnunk kell, hogy a hirtelen változás kutyánk életében nagy megrázkódtatást jelent. Mivel elválasztják őt alomtestvéreitől, anyjától, hirtelen hiányozni kezdenek neki az ismert játszótársak és az ismerős környezet. Vannak olyan kutyák, melyeknél az átállás igen könnyen megy, de vannak olyanok is, amelyeknél ez tovább tart. Ne kényszerítsük a kölyköt semmire. Az új otthon iránt érzett szeretet nem jön létre parancsszóra, azt az új gazdinak kell ügyesen megteremtenie. Ehhez mindenképp meg kell értenünk, hogy az új családtag nem ember, hanem kutya.
A beszoktatás ideje alatt kutyánknak mindent meg kel adnunk, amire szüksége van. Ide tartozik a rendszeres etetési idő, a sok alvás és a szabad levegőn való mozgás.
De vigyázat!
A kölyköt ne vigyük olyan hosszú sétára, mely meghaladja erejét. Teljesen helytelen lenne egy 3 hónapos kutyussal órák hosszat sétálni. A tenyészetben, ahonnan származik, nem volt kitéve ilyen megterhelésnek, hancúrozhatott, amennyit csak akart, de pihenhetett is, ha kedve tartotta. Természetesen később, a növekvő kutyussal már nagyobb túrákat is tehetünk. Majd eljön az a nap is, amikor kutyánk a séta során kevésbé fárad el, és nehezen érti majd meg, miért kell olyan korán hazamennie. De amíg idáig eljutunk, vegyük
figyelembe a kutya mozgásigényét, és ennek megfeleleően tervezzük meg a kirándulás hosszát.
Gyakran halljuk, hogy a növésben lévő picurt ne járassuk sokat lépcsőn, amiben van némi igazság. Különösen arra figyeljünk, hogy a kutya főleg lefelé ne menjen sokat, mert ez a szalagok és ízületek túlterhelését eredményezi. A lépcsőzés kb. a kutya 6 hónapos koráig jelent problémát, később már nincs olyan nagy jelentősége, de mégse a lépcső legyen a kutya mozgásának egyik fő színtere.
|